Yabancı Öğrenci Kontenjanları

Abraham

Üye

Yabancı Öğrenci Kontenjanları​

TÜRKİYE'DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI İÇİN YURT DIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI: YENİ GELİŞMELER VE KOŞULLAR​

Türkiye'deki yükseköğretim kurumları, uluslararası öğrencilere yönelik kabul kontenjanları ve koşulları belirlemek amacıyla her yıl çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. Bu çerçevede, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6287 sayılı Kanunla değişik 45/f maddesi ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar uyarınca 2023 yılı için belirlenen öğrenci kontenjanları ve koşulları, ilgili belgelerle birlikte kamuoyuna duyurulmuştur.

Öğrenci kabul süreci, başvuru tarihleri ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yürütülecek yükseköğretim kurumları tarafından belirlenen yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına ilişkin bilgilere, ilgili yükseköğretim kurumlarının resmi internet sitelerinden ulaşılabilecektir. Bu bilgiler, öğrenci adaylarının başvuru sürecini ve kabul koşullarını tam olarak anlamalarına yardımcı olacaktır.

Belirtilen kontenjanlar ve koşullar, yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları tarafından gerekli görüldüğünde değiştirilebilir. Bu nedenle, öğrenci adayları ve ilgili tarafların, sürekli olarak güncellenen bilgileri takip etmeleri önemlidir.

Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında, doğuştan Türk vatandaşı olan ancak sonradan Türk vatandaşlığını kaybeden adaylar için özel koşullar belirlenmiştir. Bu adaylar, İçişleri Bakanlığı'ndan alacakları Türk vatandaşlığından çıkma izni ve mavi kart gibi belgelerle başvuruda bulunabilirler. Ancak, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik ve Tıp programlarına kayıtta, söz konusu programların kontenjanının %10'unu aşmamaları gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu, bu konudaki yeni kararları ve değişiklikleri düzenli olarak internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyuracaktır. Bu nedenle, ilgililerin Yükseköğretim Kurulu’nun resmi internet sayfasını düzenli olarak kontrol etmeleri, güncel bilgilere erişmeleri açısından önem arz etmektedir. Yükseköğretim alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek, öğrenci adaylarına ve diğer paydaşlara sağlıklı ve güncel bilgilerle rehberlik etmek adına büyük önem taşımaktadır.

Geri