Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'e 11,196 Yıl Hapis Cezası: İşte Kararın Detayları ve Savunma Anları

Delete

Üye

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'e 11,196 Yıl Hapis Cezası: İşte Kararın Detayları ve Savunma Anları​

SON DAKİKA | Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer'e 11 bin 196 yıl hapis cezası verildi! Özer'den Musa Eroğlu'na atıfla savunma: 'Yolun sonu görünüyor'

kapak (1).jpg

Kripto para borsası THODEX'in kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk'ta yakalandıktan sonra yargılandığı davada mahkeme tarafından 11 bin 196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 4 sanık da tahliye edildi. Faruk Fatih Özer, mahkemede yaptığı savunma sırasında ünlü şarkıcı Musa Eroğlu'nun seslendirdiği 'Yolun sonu' türküsünden bir dörtlüğü alıntılayarak, "Geçtim dünya üzerinden, ömür bir nefes derinden. Bak feleğin çemberinden yolun sonu görünüyor. Azrail'in gelir kendi, ne ağa der ne efendi. Sayılı günler tükendi yolun sonu görünüyor" dedi.

Kırmızı bültenle aranırken Arnavutluk'ta yakalanan THODEX'in kurucusu Faruk Fatih Özer, 7'si tutuklu 21 sanığın yargılandığı davada Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ceza alırken, diğer 4 sanık tahliye edildi. Mahkeme, Faruk Fatih Özer'e "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Örgüt kurma ve yönetme" suçlarından toplamda 40 bin 562 yıl hapis cezası talep edilmişti. Ancak mahkeme, bu suçlamaların ardından Özer'e 11 bin 196 yıl hapis cezası verdi.

Faruk Fatih Özer savunmasında, "Thodex yalnızca bir şirket ve iflas etti. Thodex de suç örgütünden bahsedilmez. Dünya üzerindeki tüm kurumları yönetebilecek kadar zekiyim. Bu 22 yaşında kurduğum şirketten belli. Suç örgütü kuracak olsam bu kadar amatörce hareket etmezdim. Söz konusu olan dosyada şüpheli olanların 2 seneden fazladır mağdur olduğu ortada. İllegal faaliyetlerin içinde bulunacağımı kabul etmeyeceğim. Rica ederim biraz bu acıdan yaklaşın. Dosyanın bu aşamaya gelmesinin nedeni Türkiye'den ve başka ülkeden bakanlarla fotoğraflarım. Benim medyada ismi geçen hiçbir bakanla ilişkim olmamıştır" şeklinde savunma yaptı.

Duruşmada ayrıca Faruk Fatih Özer'in kardeşi Serap Özer, "Benim çok fazla kanun, hukuk bilgim yok ama dosyada kanuna aykırı çok husus olduğunu hayretle gördüm. Thodex kurulduğunda ben bu şirkette çalışmıyordum. Bu şirkete suç işlemek amacıyla değil, kariyer amacıyla girdim. O sırada iş arıyordum. İş arayan biri olarak başvurdum. Kardeşimin personel ihtiyacı vardı" şeklinde savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, yaklaşık 11 saat süren duruşmanın ardından tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, Güven Özer ve Serap Özer'e "nitelikli dolandırıcılık", "örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak" ve "mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 11 bin 190 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ayrıca bir mağdur yönünden, bu sanıklara "bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık" suçundan ayrı ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün hapis ve 135 milyon lira adli para cezası verildi.

Mahkeme, 16 sanık hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan delil yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı verirken, diğer sanıklar hakkında değişen oranlarda hapis cezaları verildi. Bu gelişmelerin ardından dava sona erdi.

Geri