Pervin Chakar kimdir? Nereli? Eşi kim

Abraham

Üye

Pervin Chakar kimdir? Nereli? Eşi kim​

Pervin Chakar: Kürt Müziğinin Önde Gelen Soprano Sanatçısı ve Opera Virtüözü​

Pervin_Chakar.jpg

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde doğan ve müzikle tanıştığı genç yaşta dikkat çeken Pervin Chakar, Türkiye'nin önde gelen soprano sanatçılarından biridir. İşte Chakar'ın hayatı ve müzik kariyerine dair önemli bilgiler:​

Müzikle Tanışma ve İlk Başarıları

Müzik hayatına Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde başlayan Pervin Chakar, genç yaşlarda sesinin güzelliği ile fark edildi. Müzik öğretmeni, Chakar'ın yeteneklerini keşfetti ve Pervin, 14 yaşında iken Bismil Halk Eğitim Merkezi'nin düzenlediği yarışmada birincilik elde etti.

Eğitim ve Profesyonel Kariyer

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik bölümüne kaydolan Chakar, hayatının dönüm noktalarından birini burada yaşadı. "Hayatım burada birden değişti, müzik ile asıl tanışmam bu liseye kaydolmam ile başladı" ifadeleriyle o dönemi anlatır. 2003 yılında Ankara'da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu.

Opera Eğitimi ve Uluslararası Performanslar

Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri alan Pervin Chakar, opera alanında eğitim almak üzere İtalya'ya gitti. Ancona Opera Akademisi ve diğer prestijli müzik enstitülerinde William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati gibi önemli isimlerle çalıştı.

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı'ndan üstün derece ile diploma aldı. Bu süreçte Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli gibi dünya çapındaki sanatçılardan masterclass çalışmalarına katıldı.

Ulusal ve Uluslararası Performansları

Chakar, sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıktı. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde yer aldı.

İtalya'daki kariyeri, Werther Operası'nda Sophie rolünde Milano'daki Teatro Rosetum sahnesindeki performansıyla başladı. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde sahne aldı. 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde performans sergiledi.

Kültürel ve Sosyal Katkılar

Pervin Chakar, sanat kariyerinin yanı sıra Kürt müziğine de önemli katkılarda bulunmuş bir müzisyen olarak bilinir. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in İstanbul Kadıköy'deki dinletisine katılmasıyla adı yeniden gündeme geldi ve sosyal medyada "Pervin Chakar kimdir?" aramaları hız kazandı.

Chakar, uzun yıllardır hem dünyaca ünlü bir soprano hem de Kürt halkı tarafından tanınan bir isim olarak sanat dünyasında iz bırakmaya devam etmektedir.

Geri