Kredi Kartı Fark Ücreti Kararına Emsal Teşkil Eden Gelişme: Araç Sahiplerini İlgilendiren Önemli Adım

EchoBilisim

Yeni üye
Kredi kartı ile araç muayene ücreti ödemelerinde alınan ek ücretlerin iptali, uzun süredir araç sahiplerinin ve tüketici hakları savunucularının gündemindeydi. Konya’da bir vatandaşın Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurusuyla sonuçlanan bu süreç, emsal nitelikte bir kararın alınmasına yol açtı. Böylece, alınan 128,18 TL'lik farkın iadesine karar verildi. Bu karar, milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor.

Olayın Gelişimi ve Kararın Detayları

Hüseyin Özdemir, otomotiv yedek parça satışı yapan bir esnaf, 28 Aralık 2023 tarihinde Konya’nın Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonunda otomobilinin vize işlemlerini gerçekleştirmek istedi. Özdemir, 1130,44 TL olan vize ücreti ödemesini kredi kartı ile gerçekleştirdiği için 128,18 TL ek ücret ödedi. Bu durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, ek ücretin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı olduğunu öğrenince, 7 Şubat 2024 tarihinde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundu.

Tüketici Hakem Heyeti’nin Kararı

Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, firmanın kredi kartı kullanımından dolayı aldığı 128,18 TL’lik ek ücretin 'ayıplı hizmet' olarak nitelendirilmesine ve iadesine karar verdi. Bu karar, yalnızca Özdemir’i değil, benzer durumlarla karşılaşan tüm araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir emsal teşkil ediyor.

Özdemir’in Açıklamaları ve Hukuki Süreç

Hüseyin Özdemir, alınan bu kararla ilgili yaptığı açıklamada, amacının yalnızca 128,18 TL’yi geri almak olmadığını belirtti. Özdemir, "Bu konunun farkındalık oluşturması için şikayette bulundum. Şikayetim sonuçlandı ve kazandık. Bu karar, tüm Türkiye’de insanlara örnek teşkil etmeli ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılması için örnek olmalı. Amacım, insanların hakkını aramasını sağlamak. Önder oldum" dedi.

Özdemir’in avukatı Emre Akman da süreci değerlendirerek, "Müvekkilim, araç muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini tercih edince, 128,18 TL fark ücretiyle karşılaştı. Bunun üzerine Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduk. Başvurumuz incelendi ve firmanın aldığı 128,18 TL’nin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na aykırı olduğu tespit edildi. Bu karar, emsal niteliğindedir ve araç muayene istasyonlarında kesilen bu tür ek ücretlerin iadesi için diğer vatandaşlara da yol gösterebilir" ifadelerini kullandı.

Kararın Önem ve Etkileri

Tüketici Hakem Heyeti’nin bu kararı, yalnızca bireysel bir hakkın korunmasını sağlamaktan öte, geniş bir kitleyi ilgilendiren önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Türkiye genelinde binlerce insan araç muayene istasyonlarında kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ediyor ve her bir kişiden alınan 128,18 TL’lik ek ücret, toplamda büyük bir meblağ oluşturuyor. Bu karar, benzer durumlarla karşılaşan diğer tüketicilerin de haklarını aramaları için teşvik edici bir örnek oluşturuyor.

Tüketici Haklarının Korunması ve Bilinçlendirme

Bu tür fark ücretlerinin tüketicilerden alınması, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında 'ayıplı hizmet' olarak değerlendiriliyor. Tüketicilerin bu konudaki haklarının bilincinde olması ve gerektiğinde hukuki yollara başvurması, tüketici haklarının korunması açısından büyük önem taşıyor. Bu kararın ardından, benzer mağduriyetler yaşayan vatandaşların, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak haklarını aramaları teşvik ediliyor.

Hüseyin Özdemir’in açtığı dava, milyonlarca araç sahibini ilgilendiren ve tüketici hakları açısından önemli bir emsal oluşturdu. Tüketici Hakem Heyeti’nin aldığı bu karar, kredi kartı ile yapılan ödemelerde haksız yere alınan fark ücretlerinin geri iadesini sağlayarak, tüketici haklarının korunması ve farkındalık yaratılması açısından büyük bir adım olarak değerlendiriliyor. Özdemir’in örnek teşkil eden bu mücadelesi, tüketici haklarının korunması konusunda önemli bir bilinçlenme sağlamış durumda.

Geri